Amerykański sen czy realny optymizm?

Może spotkałaś się już z terminempsychologa pozytywna?

Może masz nawet konkretne skojarzenie, gdy słyszysz ten termin?

Może myślisz sobie: „Kolejny amerykański trick – uśmiechnij się, a wszystko, co niemiłe, zniknie”. 

Pozytywność to dobro, które otwiera serca i pomaga nam wzrastać. Tak pisze B. Fredrickson w książce Pozytywność. Otwierając nasze serca, otwiera też umysły, a to pozwala nam odkrywać i rozbudowywać nowe umiejętności, nowe więzi, nową wiedzę i nowe sposoby bycia.

Pozytywność to kompetencja

Pozytywność to kompetencja, której każdy może się nauczyć tak, jak jazdy na rowerze. Potrzeba zaangażowania i cierpliwości. Psychologia pozytywna zakłada, że każdy człowiek posiada w sobie talenty. Określa je mianem sił sygnaturowych (mocne strony). Jest ich 24 (https://www.viacharacter.org/).

Kiedy już je odkryjesz, będziesz mogła świadomie wykorzystywać je w swoim życiu. Tym samym będziesz mogła żyć pełnią życia.

Bogactwo

Bycie uważnym i świadomym darów i umiejętność korzystania z nich to wielkie bogactwo, które możesz włożyć do swojego „życiowego plecaka” i w każdym momencie sięgać po nie. 

Wdzięczność

Uważność pomaga rozwijać drugi bardzo ważny komponent psychologii pozytywnej – wdzięczność. Skupianie uwagi powoduje, że naturalnie zauważamy świat wewnątrz i na zewnątrz. Dostrzegamy, ile posiadamy, jak wielkie dary otrzymujemy każdego dnia. Jest to powód do docenienia tego i wyrażania wdzięczności w sposób świadomy.

Dzienniczek wdzięczności

Jedną z pozytywnych interwencji psychologicznych jest prowadzenie dziennika wdzięczności, w którym codziennie zapisujesz wydarzenia, sytuacje, za które jesteś wdzięczna. Mogą to być konkretne działania pomocowe, a może to być zupełnie coś zwykłego, np. picie herbaty o poranku. Czyż nie można być wdzięcznym za tę chwilę, kiedy pozwalasz sobie na  zatrzymanie z kubkiem herbaty w dłoni?

Sprawdź, zachęcam. Dla niektórych zwykłe codzienne czynności są całkiem niezwykłe.

Przychodzi radość

Te drobne chwile uważności i wdzięczności składają się na codzienność. Przez systematyczną praktykę zauważasz jak zmienia się twoje nastawienie, poszerza perspektywa odbioru świata. Stajesz się bardziej ciekawy, otwarty, kreatywny.

To z kolei powoduje, że twój umysł powoli się uspokaja. Umiesz czerpać radość z życia. każdego dnia wzrasta twoja odpornośc psychiczna. Przestajesz działać na autopilocie, dokonujesz świadomych wyborów, dzięki czemu życie jest mniej chaotyczne.

Nowy początek

Cieszę się, że mogę dzielić się z Tobą moją radością życia. Gdzieś w podświadomości wiedziałam, że to nie tylko mój wrodzony optymizm pozwala widzieć szklankę do połowy pełną.

Wiele lat temu, gdy odkryłam, że istnieją dowody naukowe mówiące o tym, że optymizmu można się nauczyć, rozpoczęła się moja misja. Misja dzielenia się wiedzą i towarzyszenia ludziom w ich podróży życiowej w taki sposób, by – podobnie do mnie – mogli żyć pełnią życia.
Zdecydowałam się na studia podyplomowe na kierunku psychologia pozytywna, każdego dnia zgłębiając tajniki dobrego życia poprzez połączenie własnego doświadczenia z nauką.

Zacznij nową podróż, pełną możliwości i bogactwa.
Zawsze jest dobry moment, aby zacząć żyć.

Jeśli zechcesz, będę towarzyszyć Ci w tej podróży.

Napisz do mnie lub zadzwoń

Zajrzyj też na mój profil na Facebooku.

Znajdziesz tam informacje o minionych i przyszłych wydarzeniach, takich jak kursy i warsztaty w nurcie psychologii pozytywnej oraz mindfulness.

Możesz też zapisać się do newslettera, gdzie przeczytasz interesujące artykuły, dostaniesz, konkretne ćwiczenia z serii pozytywne interwencje psychologiczne lub skorzystasz z nagrań medytacyjnych.

Podobne wpisy